ModernWeb


Meteoroloji, atmosfer olaylarını inceleyen bilimdir. Meteoroloji uzmanı, hava tahminine imkân sağlayan gözlem ve ölçümlerle uğraşır.

Meteoroloji bilimi yüz yıl kadar önce doğmuştur. Haberleşme araçlarının gelişmesi, meteoroloji uzmanlarına, gözlem istasyonlarını okyanuslardan kutup bölgelerine, tropikal çöllerden en yüksek dağlara kadar her yerde kurmak olanağını sağlamıştır. Meteorologlar bugün sonda balonlarından ve yapma uydulardan da yararlanıyorlar. Gözlem metotları çoğalmıştır. Uluslararası işbirliği sayesinde bu gözlemler otomatik olarak kaydedilmekte ve dünyanın her yerine iletilmektedir. Elektronik hesap makineleriyle birkaç dakika içinde yaptıkları hesaplar, uzmanlara raporlarını çarçabuk hazırlamak ve hava durumunu yirmi dört ya da kırk sekiz saat önceden tahmin etmek olanağını vermektedir. Meteoroloji istasyonuna danışmadan, bir tek uçak, bir tek gemi yolculuğa çıkmamaktadır.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 1366 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Odyolog

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top