ModernWeb

Miken Uygarlığı MÖ 2000'lerde Orta Avrupa üzerinden Yunanistan'a gelerek yerli halkla karışan Akalar tarafından kurulmuş ve kralların yönettiği şehir devletleri halinde örgütlenmişlerdir. Bunların içerisinde en önemlisi Miken'dir.

Girit'i de egemenlikleri altına almışlar ancak Girit uygarlığından etkilenmişlerdir. Giritlilerin kullandığı yazıyı geliştirerek Grekçe'nin temelini atmışlardır.

Truvalılarla Çanakkale Boğazına egemen olmak için mücadele etmişlerdir. Homeros'un İlyada destanı bu savaşları anlatmaktadır.

Uyarı: Truva Savaşları ile tarihte ilk kez Boğazlar sorunu ortaya çıkmıştır.

Yaptıkları şatolar ve kuyu mezarları ile ünlüdürler.

Uyarı: Kuyu mezarlarında ölü, yan değil dik olarak konulur. Bu mezarlar da ahiret inancını kanıtlar.

Miken yayılması kara yönünde Teselya, Trakya ve Çanakkale Boğazı yoluyla Batı Anadolu yönünde olmuştur. Bu ilerlemede ilk engel olan Troya, M.Ö. 1150 yılları dolaylarında Miken birleşik ordusunca yıkılmıştır.

Homeros'un İlyada destanında konu edilen Troya Savaşı sırasında Miken savaşçıları Batı Anadolu yerleşimlerine akınlar düzenlemişlerdir. Bunun sonucunda tüm Batı Anadolu yerleşimleri Troya'ya birlik göndererek destek olmuşlardır.

Miken siyasi varlığı, M.Ö. 1100 yılları dolaylarında Makedonya'dan gelen demir silahlı Dor akınlarıyla son bulmuştur.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 1282 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top