ModernWeb

Topografik Anatomi: Vücut yapılarının kısım kısım incelenmesini sağlayan alt daldır.

Sistematik Anatomi: Vücut yapılarını incelerken organların bir araya gelmesi ile oluşan organ sistemleri seviyesinde ele almakta olan alt daldır.

Karşılaştırmalı anatomi: İnsanla başka canlıların vücut yapılarını inceleyip benzer ve farklı yönlerini karşılaştırarak inceleyen ve bu incelemeyle elde edilen bilgileri insan anatomisinin daha iyi anlaşılması amacıyla kullanılmakta olan alt daldır. Veterinerlerin eğitimleri sırasında bu alt bilim dalından faydalanılır.

Nöroanatomi: Sinir sisteminin yapısıyla ilgilenmekte olan alt bilim dalıdır.

Klinik Anatomi: Hastalıklara tanı koyma aşamasındayken vücut yapılarının rollerini ortaya koymakta kullanılan alt bilim dalıdır.

Gelişimsel Anatomi: Embriyoloji de denilen anne karnında çocuğun gelişimini incelemekte olan alt daldır.

Mikroskobik Anatomi: Histoloji adı verilen doku biliminin bir diğer adıdır. Dokuların hücresel boyuttaki yapısını inceleyen alt bilim dalıdır.

Patolojik Anatomi: Hastalıklı organları incelemekte olan alt bilim dalıdır.

Radyolojik Anatomi: Radyografi sonucunda elde edilmekte olan radyo gramda organların yapısını ve diğer organlarla ilişkilerini inceleyen alt daldır.

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Okunma 2168 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top