ModernWeb

Uyku sırasında yataktan kalkmayı ve yürümeyi de kapsayan, yineleyen birtakım davranışların olduğu dönemlerle karakterize bir rahatsızlıktır. Genellikle uykunun ilk üçte birlik döneminde ortaya çıkar. Çocukların %10-30'unda böyle bir uyurgezerlik dönemi olur, %2-3'ü sık sık uyurgezerdir. Görülme sıklığı %1-5 civarındadır. Genellikle 4-8 yaşları arasında başlar.

Belirtiler:

Uyurgezerlik sırasında kişinin uyanıklığında ve tepkiselliğinde bir azalma vardır., başkalarının uyandırma ve iletişim kurma çabalarına görece tepkisiz kalırlar. Çoğunlukla yataktan kalkarlar, oda içinde gezinebilirler hatta evden çıktıkları bile olur. Bu dönemler sırasında tuvaleti kullandıkları, yemke yedikleri, konuştukları da olabilir. Bu sırada uyandırıldıklarında ya da ertesi gün başlarından geçen olayları tam olarak hatırlayamazlar.

Tedavi:

Herhangi özgül bir tedavisi yoktur. Gece yatmadan önce verilen benzodiazepinlerin ya da uyku verivi etkisi güçlü antidepresanların kimi kişilerde yarar sağladığı saptanmıştır. En önemli nokta ise kişinin güvenliğinin sağlanmasıdır. Çünkü uyurgezerlik döneminde kendini veya başkalarını yaralayabilir.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 839 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Uyku'da Korku Duyma

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top