ModernWeb

Uykuda yenileyen korku duymaların olması, diğer bir deyişle bağırarak ya da çığlık atarak birden uykudan uyanmadır. Genellikle uykunun ilk üçte birlik bölümünde olur ve 1-10 dksürer.Görülme sıklığı; çocuklarda %1-6, erişkinlerde %1'in altındadır. Çocuklukta 4-12 yaşları arasında başlar ve ergenlik döneminde kendiliğinden düzelir. Erişkinlerde sıklıkla 20-30 yaşları arasında başlar, çoğu kez kronik bir gidiş gösterir.

Belirtiler:

Kişi bağırarak ya da çığlık atarak birden yatağına oturur. Yoğun bir sıkıntı içindedir, terleme, çarpıntı ve yüzde kızarma görülür. Genellikle başkalarının kendini uyandırma çabalarına tepkisiz kalır. Uyandırılabilirse bile şaşkın haldedir ve duyduğu korkuyu dile getirir. Çoğunlukla kişi tam olarak uyanmaz, uykusuna geri döner ve geçirdiği bu dönemi ertesi sabah uyandığında hatırlamaz.

Tedavi:

Gece yatmadan önce verilecek benzodiazepinlerin yararlı olduğu bilinmektedir.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 861 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Uçuk Uyurgezerlik »

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top