ModernWeb

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp seviyesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalması sonucu kallbin kasılma yeteneği kaybolur. Kasılamayan kalp kanı pompalayamaz. Kalbin vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir. Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu arttırır. Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar. Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği, kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı kalp yetmezliğine neden olur.

Belirtiler:

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular; Göğüste ağrı, kesik kesik nefes almak, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, basit hastalıklara (nezle,soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek, ayak bileklerinin şişmesi, iştah azalması nedeni ile kilo kaybı, sık sık idrara çıkmak, kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı ve akciğerlerde kan birikmesi şeklindedir. Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan anîden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta, hasta olduğunun hala farkında değilken yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenme zorunluluğu hisseder. Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik (ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonradan şiddetlenmeye başlar ve hastanın el, ayak ve yüzünde morarmalar meydana gelir. Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük oluşur. Kan dokulara yeterince ulaşamadığından morarma da gittikçe artar. Bununla birlikte akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar. Kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

Tedavi:

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için genellikle yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü arttırır. Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yememelidir. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta tuz tutulumunu arttırdığı için, vücuttaki şişliğin azalmasını engeller .Eğer tuz alınırsa, idrarla su atımı artar ve böylece şişlik azalarak kalbin yükünün azalmasını sağlar. Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez. Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder. Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır. Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellik digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoksin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar. Ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar. Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 1001 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Kabakulak Kandidiazis »

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top