ModernWeb
Gastrit midenin iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Gastrit çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonsonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir. Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. 
 
Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit vardır. Şimdiye kadar bilinen en önemli nedenler arasında, kronik H.pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip, hastalık yapan bir bakteridir. Bu bakterinin çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir. Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir. Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır. Fazla asit gastrite sebeb olur. Gastrite sebeb olan önemli faktörlerden biri de strestir. Stresli kişilerde asit fazla salgılanır ve gastrite yakalanma riski artar. Bazı ilaçlar mideyi tahrip edebilir. Aspirin gibi asidik ilaçlar romatizma ilacı olarak kullanılan ağrı kesiciler mideye zarar verebilir. Ayrıca böbrek, karaciğer yetmezliği ve solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklar sonucu da gastrit gelişebilir. 
 
Belirtiler:
 
Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut gastritte; midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç  ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu mide asidi kanla karışabilir. Ve kusarken koyu renk bir kan gelir.Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır. Kronik gastrit; genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.
 
Tedavi:
 
Son yıllarda, gastriritin nedenleri arasında H.Pylori adındaki bakterinin olduğu bilinmekte ve bu bakterileri yok edici antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Daha sonra  eğer, gastritin sebebleri arasında bakteri yoksa, hastaya tedavide mide asidini azaltıcı ya da asidin etkisini yok edici ilaçlar verilir. Bu ilaç tedavisiyle birlikte, diyet tedavisi uygulanır. Tedavi sürecinde midenin yüzeyini tahrip etmeyecek yiyeceklerle beslenmek gerekir. Eğer hasta sigara ya da alkol kullanıyorsa, bunların bırakılması şarttır. Gereksiz ilaç kullanımı, ağrı kesiciler, aspirin gibi ilaçlar mide asidini arttırır. Bu ilaçların çok gerekmedikçe kullanılmamaması tavsiye edilir.
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 1129 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top