ModernWeb

Jaguar, Ölü Bir Atı Metrelerce Sürükleyip Bir Irmaktan Geçirebilir...

Jaguar parsa çok benzeyen bir yırtıcıdır. Her ikisinde de deri koyu renk beneklerle kaplıdır. Fakat jaguarda bu beneklerin ortasında siyah birer nokta vardır. Karında ve göğüste renk çok açıktır ve beneklerin dağılışı düzensizdir. Kuyruğun son yarısı kıvrıktır. Çok iyi tanına ve çeşitli adlarla bilinen jaguar yalnız Amerika kıtasında, ABD'nin güneybatı bölgelerinden Arjantin'e kadar uzanan alanda yaşar.

Pars gibi kükreyen jaguar, ayrıca avlanırken homurdanarak dolaşır. Dişi jaguar ise çiftleşme mevsiminde ilginç sesler çıkarır. Çok iyi yüzen jaguar, çoğunlukla yerde ve ağaçlarda yaşayan hayvanları, bazen de deniz hayvanlarını avalayarak beslenir. Leş de yiyen bu hayvan çok güçlüdür. Ölü bir atı 64 m sürükleyebilir ve bir ırmaktan geçirebilir. Avını parsınkine benzer bir şekilde yakalar. Yalnız avını ilk saldırışta öldüremediği takdirde bırakır. Öldürdüğü avını bir yere taşıyıp yer, artanını toprağa gömerek saklar; arazi çok sert kayalıksa meydanda bırakır, sonradan gelip artan kısmını yer.

Kedigillerin öteki türlerinden daha tehlikeli olan jaguarlar hayvanat bahçelerinde çok dikkatle korunurlar.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 1060 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top