ModernWeb

İngilizce: Norwegian Buhund- Norwegian Sheepdog
Norveççe: Norsk Buhund

Köpek yetiştiriciliği tarihçilerine göre, Norveç Çoban Köpeği, orta çağda yaygın olarak bulunan bir ırktı. Norveçli sömürgeciler tarafından 874 yılında İzlanda'ya getirilen bu köpekler, İzlanda'nın yerel köpek ırklarının atalarıdır. Irka, Norveç dilinde verilen ''Buhund'' adı, sığır köpeği anlamına gelen ''bu'' ve köpek anlamına gelen ''hund'' sözcüklerinden türetilmiştir.

Irk Özellikleri:

Kısa ve tıknaz bir vücudu olup, omuz yüksekliği 42- 45 cm arasında değişir ve vücut ağırlığı da ortalama 25 kg'dır. Başı büyüktür ve burnuna doğru belirgin şekilde daralır. Koyu renkli gözleri, enerji dolu bir ifadeyle bakar. Kulakları sivri ve hareketlidir. Kuyruğu kısa ve kalın olup, kıvrıktır. Bacakları güçlü; ayakları küçük ve oval biçimlidir. Norveç Çoban Köpeği'nin kalın ve kaba bir tüy örtüsü olup, baş bölgesindeki tüyler kısa, vücudun geri kalan bölümlerindeki tüyler ise daha uzundur. Tüy örtüsü, buğday rengi, siyah, açık kızıl, kum rengi veya kurda benzer renklerde olup, daima tek renklidir ve üzerindeki lekelerde simetriktir.

Mizacı:

Gözü pek, enerjik, itaatkar, sadık ve olağanüstü derecede çalışkandır.

İnsanlığa Katkıları:

Norveç Çoban Köpeği, koyun sürülerine bekçilik yapmaktan insanları korumaya ve yaban hayvanlarını avlamaya kadar pek çok işe uyum sağlamıştır. Görme, işitme ve koku duyuları olağanüstü derecede gelişmiştir. Uzun Norveç kışlarının karanlık günleri boyunca dahi tükenmek bilmeyen bir enerjisi vardır. Norveç dışında, ayrıca İngiltere ve Avustralya'da da yaygın olara bulunur.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 1283 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top