ModernWeb

Cadımaki Kafasını 180 Derece Çevirebilir...

Cadımaki bir çeşit maymun türüdür. Malaya, Sumatra ve Filipinler'de yaşarlar. Oldukça büyük ve ön doğru çıkık gözleri, uzun art ayakları ve büyük bir başı vardır. Sıçan büyüklüğündedir. Boyu 13 cm, kuyruğunun uzunluğu ise 20 cm kadardır. Kuyruğunun ucu püsküllüdür. Vücudu grims kahverengi tüylerle kaplıdır. Güneş ışığının daralarak bir çizgi hâlini alan göz bebekleri, geceleyin genişler. Karanlıkta çok rahat görebilir.

Ağaçlarda çok hızlı hareket etmesiyle bilinen Cadımakler yerde gezerken ve daldan dala geçerken zıplayabilen çevik hayvanlardır. Parmak uçlarındaki vantuz gibi emici yastıkçıklar dallara sıkıca tutunmalarını, uzun ve püsküllü kuyrukları ise daldan dala zıplarken dengelerini yitirmemelerini sağlar. Ayrıca arka bacaklarının öndekilerden uzun olması zıplamasını kolaylaştırır. Zıplayacağı yeri önceden seçip öyle harekete geçer. İyi bir avcı bu minik maymun kafasını birdenbire 180 derece çevirebilir ve böceklerle, küçük sürüngenlerle, bazen de meyvelerle beslenir.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 941 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top