ModernWeb

İngilizce: Karst Sheepdog
Slavca: Krasky Ovcar

Çoban köpeklerinin pek çoğu gibi, Karst Çoban Köpeği'nin kökeni de Doğu'dur.

Irk Özellikleri:

Orta büyüklükte ve gürbüz bir ırktır. Omuz yüksekliği 55- 60 cm arasında değişir. Vücut ağırlığı, erkek köpeklerde 30- 40 kg olup, dişi köpeklerde ise erkek köpeklerdekinden % 10 oranında azdır. Büyük bir başı ve çok iyi gelişmiş dişleri vardır. Badem biçimindeki gözleri, kestane rengi veya koyu kahverengidir. Kulakları sarkıktır. Kuyruğu, pala biçimindedir ve topuk eklemi (tarsal eklem) hizasına uzanır. Tüy örtüsü ve iç postu gürdür; tüyleri yaklaşık 14 cm uzunluğundadır. Tüy örtüsünün rengi demir grisi olup, yer yer koyu gölgeler görülür.

Mizacı:

İyi huylu, uysal ve neşeli bir köpektir; ancak, sahibine ve sürüsüne karşı en ufak harekete tahammülü yoktur.

İnsanlığa Katkıları:

Sürüyü yönlendirmedeki ve savunmadaki becerileri ve en kötü hava koşullarına gösterdiği direnç nedeniyle çok değerli bir çoban köpeği olarak kabul edilir. Sert deriden yastıkçılar ile donatılmış ayakları yorulmak nedir bilmez ve geçit vermeyen yolları dahi aşar (Karst, kayalık bir bölgedir). Onun kadar dost canlısı olmayan İlirya Çoban Köpeği ile karşılaştırıldığında, Karst Çoban Köpeği refakatçi ve sevimli bir köpek olarak insanlığa katkı sağlar.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Okunma 683 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top