ModernWeb

Tarantulalar 2,5 yıl boyunca yiyeceksiz yaşayabilirler...

İnsanoğulunu en fazla korkutan, gizemiyle en fazla merak uyandıran hayvanlardan biri olan Tarantula, pek çok filminde, kitapta, belgeselde karşımıza çıkar ve değişik özellikleriyle bizi hem büyüler hemde içimizin ürpermesine neden olur. Genelde tropikal ormanlara ve Amerika'ya ait olduğu düşünülen Tarantula sanılanın tam aksine, Avrupa'ya aittir ve adını İtalya'nın Taranto kentinden alır. Kuzey ve güney Amerika'da yaşayan iri ve kıllı örümceklere de tarantula denir; ancak gerçek Tarantula, Güney Avrupa'da yaşayandır.

Yaklaşık 2.5 cm uzunluğunda ve kıllarla kaplı olan Tarantulalar, avlarını ağ örüp beklemek yerine peşinden koşarak yakalarlar. Tarantula, ihtiyacı olan besini kendi türdeşlerinden sağlar. Etçil bir hayvandır ve diğer örümcekleri yer. Yapı olarak yalnız ve özgür hayvanlardır. Bir dış kabuğu olan, ayaklarıyla koku ve tat alan, başında diş ve gözleri dışında 8 bacak, 2 kol, birde mide barındıran iri ve tüylü Tarantula, elbette insanlara ürkütücü gelir. Fakat çok korkulan bu hayvan, sanıldığının aksine durup dururken insanlara saldırmaz. Tabi birçok Tarantula türü on derece çevik ve saldırgan olduğu gibi, ısırmaktan kaçınmaz.

Güney Amerika'nın kuzey kesimlerindeki büyük ormanlarda yaşayan bazı Tarantula cinsleri dünyanın en büyük örümcekleri olarak ün kazanmışalrdır. Yaklaşık yarım kilo ağırlığında olan bu canlılar, ergin iriliklerine 10 yılda erişirler ve yaşamı süreleri 20 yıldır. Gövdeleri 9 cm, bacaklarının kapladığı alan 25 cm çapında olabilir. Antal yapıda olmalarına rağmen ani ataklar yapabilirler.

Dişi Tarantulalar binlerce yumurta bıraksalarda çıkan yumurtaların sayısı oldukça azdır. Yavruların birçoğu aslak sineklere, eşekarılarına ve kemirgenlere yem olduklarından dolayı çok azı büyüyebilir.

Tarantulanın kılları insan derisine patarsa ya da herhangi bir yolla göze kaçarsa büyük acılara ve yanmalara sebep olur. Fakat buna rağmen Tayland'da yaşayan yerli kabileler, yöreye özgü Tarantulaların kıllarını yaktıktan sonra etlerini yerler. Çünkü Tarantula bir besin deposudur. Öyle ki vücudunda depoladıkları sayesinde 2,5 yıl boyunca yiyeceksiz de yaşayabilir.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 554 defa
Bu kategoriden diğerleri: Acımasız Karadul »

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top