ModernWeb

Fransızca: Bouvier des Flandres
İngilizce: Flanders Cattle Dog

Fransız-Belçikalı asıllı bu ırkın kökeni üzerinde tam bir uzlaşmaya varılabilmiş değildir. Büyük olasılıkla, Grifon (İngilizcesi; Griffon) ve Beauce Çoban Köpeği (İngilizcesi Beauce Shepherd) ırlarının melezlemesinden türemiştir. Bu ırk, Birinci Dünya Savaşı'nda Flaman Bölgesi'nde gerçekleşen kanlı çarpışmalarda neredeyse tümüyle yok olmuştur. Yetiştiriciler, 1923 yılında orada burada buldukları az sayıdaki Flandra Çoban Köpeğini toplayarak, bu ırkı adeta yeniden yaratmışlardır.

Irk Özellikleri:

Dev Şnauzer'e (İngilizcesi; Giant Schnauzer) benzer şekilde, Flandra Çoban Köpeği'nin omuz yüksekliği yaklaşık 68 cm ve vücut ağırlığı da 40 kg'dır. Büyük ve ağır bir başı, sakalı ve bıyığı ile uzunca bir burnu olup, ağız-burun bölgesi geniş ve güçlüdür. Gözleri koyu renklidir ve sevecen, canlı bakışlara sahiptir. Kulakları üçgen biçiminde ve diktir. Ön bacakları kaslı ve kusursuz derecede düzdür. Vücudu kısa ve güçlüdür. Kuyruğunun kesilmesi gerekir. Sert ve yün benzeri tüyleri, siyah, açık sarımsı kahverengi veya siyah çizgili olabilir. Amerikan Köpek Kulübü, bu ırkta, göğüste beyaz leke bulunmasına izin vermektedir.

Mizacı:

Flandra Çoban Köpeği, çok iyi huylu bir ırk olup, bu nedenle çok da iyi bir aile köpeğidir.

İnsanlığa Katkıları:

Esas olarak sığır sürülerine çobanlık yaparak insanlığa katkı sağlamakla birlikte, güçlü fiziği ve zekası nedeniyle koruma köpeği olarak ve savaşlarda yaralıları kurtarmada da insanlığa katkı sağlamıştır.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 979 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Portekiz Çoban Köpeği

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top