ModernWeb

Çağanoz, Tuzlu Su Oranı Düşük Olduğunda, Kan Yoğunluğunu Deniz Suyu Yoğunluğunun Altıda Birine Düşürebilir...

Çağanoz, çingene yengeci de denen bir tür yengeçtir. Erkekleri yeşil renkli, dişileri ise daha çok portakal rengine yakındır. Ilıman iklimlerde çağanozların üremesi yıl boyu sürer. Dişi, yumurtalarını larva çıkıncaya kadar üzerinde taşır. Yavrular değişik renklerde olabilirler. Bazıları bütünüyle kara, bazıları yeşil, kırmızı ya da beyazdır. Bu renk çeşitliliği erginlerde kaybolur.

Kayalık sahillerde sıkça görülen çağanoz, gelgit olayının etkisi altındaki büyük ırmak ağızlarında da bulunabilir. Çamurlu alanlarda ve tuzlu bataklıklarda da çağanozlara rastlanır. Tuzluluk oranı düşük olan sularda yaşamak zorunda kalırsa, içinde bulunduğu ortamın yoğunluğuna göre çok yüksek olan kendi kan yoğunluğunu, deniz suyu yoğunluğunun altıda birine kadar düşürebilir. Bundan daha düşük yoğunluklarda ise ancak kısa bir süre yaşayabilir. Yüzebilen ve iyi koşabilen çağanoz, genellikle 3-4 yıl yaşar.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 1077 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top