ModernWeb

İngilizce: Australian Kelpie

1870 yılından beri bilinen bu ırk, büyük olasılıkla, Bordır Koli (İngilizcesi; Border Collie) ve Dingo ırklarından türemiştir.

Irk Özellikleri:

Avustralyalı Kelpi, tilki benzeri görünüme sahipçok güzel bir ırktır. Güçlü ve çevik olup, canlı ve zeki bir ifadesi vardır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 46-51 cm arasında, dişi köpeklerde ise 43-48 cm arasında değişir. Vücut ağırlığı ise, erkeklerde 11-14 kg, dişilerde 9-11 kg arasındadır. Kıvırcık, kalın ve kısa tüyleri vardır. Tüy örtüsünün rengi siyah, siyah ve kestane, kızıl, kızıl ve kestane, sarımsı kahverengi, koyu kestane veya mavimsi gri olabilir.

Mizacı:

Kolay eğitilebilir, zeki, sakin ve itaatkar olup, hevesle çalışır.

İnsanlığa Katkıları:

Olağanüstü bir çoban köpeği olup, dayanıklıdır ve hareketlerinde çabuktur. Çok uzun bir mesafeden de olsa, sahibinin vereceği herhangi bir işarete derhal yanıt vermeye hazırdır. Açık alanda yaşamaya alışkın olup, evde yaşamaya uyum sağlayamaz.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Okunma 644 defa

Hakkımızda

Hepgün Ajans; ''Bilgi, İnsanlığın Hazinesidir.'' ilkesinden yola çıkarak, insalığa güzel şeyler katmak amacı ile kurulmuş bir bilgi platformudur.
İnternet ortamına bakıldığında düzeyli ve doğru bilgilerin paylaşıldığı websitelerinin pek fazla olmadığı görülmektedir.

Devamı için tıklayınız..
 

      

Çok Tıklananlar

  • Hukuk
    İslamiyet öncesi Türk Devletleri'nde siyasal ve sosyal hayat Töre adı verilen yazısız (sözlü)hukuk kurallarına göre düzenlenmiştir. Töre'nin temeli gelenek
  • Bilim
    Eski Türkler, bilimde özellikle astronomi ve tıp alanlarında ilerlemişlerdir.Nitekim onların ''On İki Hayvanlı Türk Takvimi'' ni hazırlamaları astronomide,mumyacılık yapmaları
  • Tarih
    İnsan topluluklarının her türlü faaliyetlerini yer ve zaman göstererek, sebep-sonuç ilişkisi içinde araştırıp, nakleden bilime tarih denir. Özellikleri: 1-)
Top